7af5908e9644d9473d1041879d414618

Aşırı Sıcakların Nedeni! Meteoroloji’den Süper Hücre Uyarısı!

Süper Hücre bugünün en çok konuşulanları arasındaydı. Bilmeyenler süper hücre nedir sorusunun cevabını aradı gün boyu. Aslında çok uzak değil 2017 yazında tanışmıştık süper hücre ile!

Süper Hücre 2017 yazında çok siddetli dolu ve sağanakla göstermişti kendini. Önce kara bulutlar geldi gündüz geceye döndü. Ardından bir fırtına koptu. Gökten dakikalar boyunca ceviz büyüklüğünde dolu yağdı.

İstanbul 27 temmuz 2017 günü süper hücre ile tanışmıştı. Yaklaşık 20 dakika boyunca dolu yağmış mega kent felç olmuştu. Öyleki dolu yağışı ile ağlar, evler büyük oranda hasar görmüştü. İşte bütün Türkiye bunun bir süper hücre olduğunu o zaman öğrendi.

Peki adı geçince dahi önlemler aldıran, arabaları adeta peketlettiren ve planları ertelettiren afet süper hücre nedir?

Uzmanlara göre gök gürültülü fırtına hücrelerinin hareketinin yavaş kalması yağışın etkisinin daha şiddetli olmasına neden oluyor.

Normalde 10-15 dakika içerisinde şiddetli yağış alan bir nokta sistem yavaş ilerlediğinde büyük bir afete yol açıyor.

Süper hücre ayrıca enerji kullanımındaki artışlada alakalı yani atmosferdeki sera gazları, kirleticiler ve benzerleri birbirini tetikleyerek önemli bir zincir oluşturuyor.

Bunun üzerine sıcaklığın artışı, buzulların erimesi buharlaşmanın artması da felaketlerin gücünü ve sayısını çoğaltıyor. İşte tüm bunların sonucunda da süper hücre ortaya çıkıyor.

Kandilli Rasathanesi tarafından Süper Hücre uyarısı yapıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, “Kuzey’den bir serin hava dalgası gelirse ki gözüküyor, Ağustos ayında Karadeniz ve Marmara’da kuvvetli yağışlar, süper hücre oluşumu, kuvvetli dolu yağışı oluşumu, hortum oluşumu riskleri bulunuyor.” dedi.

 

Kaynak Atv Haber

Yorum Yapın